W jaki sposób można sprawić, żeby biologia została naprawdę ciekawym i lubianym przez uczniów przedmiotem.

Biologia jest nauką o otaczającym nas świecie zwierząt i roślin. Duża część uczniów nie specjalnie za nią przepada, bo kojarzy im się z nudnym uczeniem się coraz to nowych definicji i co najwyżej oglądaniem kolorowych ilustracji w podręcznikach. Jeżeli trafi się do tego jakiś nudny nauczyciel, który nie będzie potrafił przekazywać wiadomości uczniom, to rzeczywiście mogą oni nie lubić tego przedmiotu.

Mikroskopy szkolne - pasożyt z bliska
Napisał: AJ Cann
Na podstawie: http://www.flickr.com
Tymczasem biologia naprawdę może być fascynującą i wciągającą przygodą, jeśli natrafi się tylko na szkołę, jaka coś więcej w tym temacie zaproponuje oprócz samej nauki z podręczników. Bardzo istotną rolę w tym będą odgrywać nauczyciele, jeśli będą wypełnieni zaangażowaniem i pasją, to własną postawą także będą mogli uczniów zainteresować tym pięknym przedmiotem. A aktualnie jeśli chodzi o poznawanie świata jest naprawdę dużo. Można korzystać z licznych pomocy naukowych, które będą pokazywać, jak wyglądają rośliny, zwierzęta i ludzie, i jaki sposób są one zbudowane. Sporo również jest multimedialnych programów, które także w interesujący sposób pokazują tajniki tej dziedziny wiedzy.

Szkielet człowieka
Napisał: Thomas Quine
Na podstawie: http://www.flickr.com
Bardzo ważną rolę w uczeniu biologi odgrywają preparaty mikroskopowe. To co możemy zobaczyć naszym wzrokiem to tylko niewielka część naszego świata, równie wspaniałe jest także to, czego zobaczyć gołym okiem się nie da. I do poznawania tego świata służą między innymi mikroskopy, jakie są na wyposażeniu większość pracowni biologicznych. Dzięki ich pomocy oglądać można różne tkanki roślin i zwierząt, grzyby, bakterie, i mnóstwo innych rzeczy z miniaturowego świata. W sklepach oferujących szkolne wyposażenie jest wiele gotowych preparatów, niekiedy również sami uczniowie i nauczyciele robią swoje z tym, co będą chcieli obejrzeć. Za to do poznawania budowy naszego ciała z pewnością przyda się szkielet człowieka.

Dzięki niemu uczniowie poznać będą mogli wszystkie kości, jakie wchodzą w jego skład, a także poznać jak ludzie się poruszają. Tego typu przydatnych preparatów można kupić dużo więcej, jeżeli pojawią się one w klasie i pedagodzy będą chcieli z nich korzystać, to biologia na pewno się uczniom spodoba.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-19 14:40:43