Organizacja dla maluchów – na co oddaje 1%

Już od 13 lat Polacy mogą przy rachowaniu się z urzędem skarbowym przeznaczyć 1 % podatku na rzecz rozmaitych zrzeszeń. W tym roku po raz kolejny mamy sposobność pomóc różnym instytucjom, jakie darowane pieniądze przeznaczą na swoje statutowe cele. Najczęściej 1% kierujemy do organizacji dobroczynnych.

Na co dokładnie przeznaczany jest otrzymany przez fundację 1% na cele charytatywne? Nim w deklaracji podatkowej PIT podatnik napisze nazwę wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS, a również określoną kwotę, wskazane jest by zaznajomił się z tym, jak dana instytucja pożytkuje pozyskane pieniądze. Na co konkretnie fundacje oddają 1 procent?

Specjalistyczne narzędzia. Sprzęt medyczny należy do najistotniejszych a także najdroższych wydatków organizacji dla dzieci. Wysoka cena przeróżnego typu oprzyrządowań a także sprzętu diagnostycznego jest jednakże warta świeczki – bez użycia wielu z tych urządzeń podopieczni fundacji nie mogliby powrócić do zdrowia. Pieniążki wydawane są również na leki, wsparcie psychologiczne, rehabilitację, szkolenia dla lekarzy.

Jednym z warunków uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego jest prowadzenie działań pożytku publicznego, przy czym musi być ona skierowana do ogółu społeczeństwa albo do grupy wydzielonej ze względu na jej nadzwyczajną sytuację (między innymi na rzecz osób kalekich, bezdomnych itp.).

Szukasz interesujących artykułów? To dobrze, ta strona internetowa (https://sigma-chelm.pl/) na pewno Cię zainteresuje, ponieważ są na niej dużo bardzo interesujących danych.

Zgodnie z ustawą pieniążki pochodzące z odpisów 1 procent podatku dochodowego dokonanych przez podatników na rzecz konkretnej instytucji mogą być przez OPP wydawane jedynie na jej działanie pożytku publicznego. Innymi słowy na to, co sama instytucja sobie wyznaczyła w statucie, zaś następnie we wniosku o przyznanie statusu organizacji pożytku publicznego.

W ustawie nie określono terminu, w jakim pieniążki otrzymane z odpisów 1% podatku muszą być wydane. Zależy to od samej organizacji pożytku publicznego, od jej planów bądź od potrzeb które mogą się pojawić. Ważne jest to, żeby jednoprocentowe wpływy wydawane były na działanie pożytku publicznego. Tenże akt prawny wiąże od początku wejścia w życie regulacji o działalności pożytku publicznego jak też o wolontariacie. Nie przekształciła go nowelizacja z 2015 roku. Pojawiły się jednak ponadprogramowe obowiązki połączone z księgowaniem podobnych wydatków.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:25:03