Prace pisemne na studiach – jak je przygotowywać, żeby otrzymywać naprawdę dobre oceny?

Studia to rzeczywiście istotny czas w życiu wszystkich młodych ludzi, jaki powinien przygotowywać do owocnej pracy zawodowej. Zaliczenie niektórych przedmiotów bazuje na napisaniu prac na zadany przez wykładowcę temat. Zwieńczeniem studiów licencjackich, magisterskich oraz inżynierskich również jest pisemna praca, w niektórych sytuacjach wymagająca wykonania przez studenta badań. Jak zorganizować pisanie podobnych prac, bez względu na zalecaną objętość lub tematykę, żeby zdążyć w terminie i mieć gwarancję, że praca będzie prezentowała zadowalający poziom?


mieszkanie - fotogram
Napisał: You Tube - Tomasz Szafarek
Na podstawie: http://www.flickr.com
mieszkanie - tableau
Napisał: You Tube - Tomasz Szafarek
Na podstawie: http://www.flickr.com
Co najważniejsze, należy zacząć od ustalenia tematu, o ile wykładowca ich nie przedstawił. Naturalnie, zawsze wskazane jest kierować się własnymi zainteresowaniami, w takiej sytuacji bowiem praca może okazać się ogromną przyjemnością. Nieco inaczej będzie wyglądało pisanie prac zaliczeniowych, jakie z reguły mają kilka lub kilkanaście stron, od stworzenia pracy, jaka ma być zwieńczeniem wszystkich lat studiów, jak chociażby praca magisterka.

Podobne zadanie pełnią współcześnie również prace inżynierskie. Jeżeli już ustaliło się temat, można kompletować bibliografię. Ogromną pomocą w tym przypadku jest biblioteka, zwłaszcza większa, chociażby akademicka. Na szczęście, ogromna większość bibliotek jest otwarta do rzeczywiście późnych godzin i funkcjonuje w weekendy, dzięki czemu skorzystanie z ich zasobów jest dla studenta kategorycznie prostsze. Tworząc bibliografię można przynajmniej powierzchownie zapoznać się z tematyką poszczególnych książek, by następnie móc wrócić do konkretnych rozdziałów.


Jeśli bibliografia jest już gotowa oraz ma się przynajmniej podstawowe informacje na wybrany temat, można przystąpić do planowania szkieletu pracy, a więc określania tematyki poszczególnych rozdziałów, w przypadku prac dyplomowych lub podpunktów, jeśli chodzi o prace zaliczeniowe. Wskazane jest wypisać je na kartce, by później móc szybciej dostosować stosowną treść. Rzecz jasna całą pracę trzeba dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnych wpadek językowych. Nie powinny się w niej znajdować żadne błędy ortograficzne czy składniowe.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-29 12:36:31